+420 734 294 333

Skolióza

Co je vlastně skolióza a co je skoliotické držení těla? Dozvíte se v našem článku. 
fyzioterapie v gynekologii a těhotenství
Dnes si přiblížíme téma "skolióza". Každý z nás jistě o skolióze či vadném držení těla slyšel.

Dokázali byste však dítěti vysvětlit, jak a proč je důležité cvičit, aby si do budoucna vybudovalo vhodné pohybové návyky a svoji skoliózu nezhoršovalo nebo si ji dokonce přímo nezpůsobilo?

Na úvod si můžeme skoliózu definovat jako trojrozměrnou deformitu páteře. Nejvíce patrná je změna křivky páteře ve frontální (levo-pravé) rovině, ale souběžně s tím dochází také k rotaci obratlů. Pokud je skolióza v oblasti hrudní páteře, dochází také k rotaci žeber a tím tvorbě tzv. gibu. Ovlivněna je i křivka v předo-zadní rovině. Obvykle bývá diagnostikována v dětském či dospívajícím věku. Příčinou může být strukturální či funkční abnormalita získaná vývojem, nebo neúměrná každodenní zátěž.  

Nejčastějším typem je tzv. idiopatická skolióza alias „bez známé příčiny“ a je tomu tak u 80 % případů. Některé studie tvrdí, že se jedná o nesoulad v rychlosti růstu míchy a páteře, která se tak musí přizpůsobit. Zbylých 20 % připisujeme komplexním neurologickým postižením, úrazovým stavům, či jednostranným přetížením.

Skoliotické držení těla naproti tomu získáme svou vlastní nepozorností z přemíry jednostranné zátěže či nevhodného pohybového stereotypu.

V dětském období lze skoliózu nejlépe terapeuticky ovlivnit!
Kdy bychom měli zbystřit smysly? Pozorujeme-li u dítěte tyto problémy: 
  • bolesti zad

  • asymetrie ramen, hrudníku či pánve (zešikmení)

  • nevědomé úklony páteře či „nekorigované“ držení těla

  • nestejná výška ramen i lopatek

  • dechové obtíže v důsledku prostorových změn hrudníku (omezená vitální kapacita plic)

  • narušené vnímání vlastního těla

Cvičení má nezastupitelnou roli a je třeba se této „štace“ chopit zodpovědně a neodkladně.

Fyzioterapie umožňuje ovlivnit míru zakřivení, které si jedinec odnese do budoucna. Jak předejít bolesti? Odpověď je prostá: pohybem a správnými návyky. Je nezbytné zvolit vhodná kompenzační cvičení – zjednodušeně posílení oslabených svalů a protažení svalů zkrácených. Pomocí metod vycházejících z vývojové kineziologie a koaktivací svalů ve vývojových řadách dochází k nápravě pohybových vzorů, jejichž základem je lepší napřímení páteře. Tento pohyb by měl být veden cíleně, abychom nedocílili opačného efektu (tj. zhoršení bolesti a podpory vzestupných patologických jevů - progrese skoliózy). Proto je vhodné poradit se s odborníkem.

Ve Fyzioterapii Moado volíme přístupy terapie dle závažnosti a míry zakřivení páteře vždy individuálně. Využíváme prvky ACT (Akrální koaktivační terapie), DNS (Dynamické neuromuskulární facilitace), Klappova lezení a jiné.

Cílem terapie je na prvním místě edukovat dítě i rodiče, aby byla kompenzační aktivita přenosná do denního života. Fyzioterapeut by Vás neměl zahltit odbornými termíny, ale vhodně volit cviky, které se v průběhu rehabilitačního procesu budou korigovat dle aktuálního stavu pacienta.

Nedílnou součástí procesu je správně nastavená frekvence a intenzita cvičení. Např. vyšší frekvence o nižší intenzitě, která tolik nezatěžuje organismus a šetří tak energetické rezervy v době dostatečně krátké pro udržení pozornosti dítěte. 

Terapii doplňuje i manuální ošetření, mobilizační techniky a techniky měkkých tkání, které podpoří tišení bolesti a zvýšení rozsahu pohybu. Cílem rehabilitace je plné funkční zapojení jedince bez progrese skoliotických obtíží.


 autor článku Bc. Michala Hauserová