Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek. Další informace najdeš v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chceš-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikni na tlačítko "Souhlasím"
Pravidelný spánkový režim
Hydratace tkání/pitný režim
Výživa a suplementace
Práce se stresem
Periodizace tréninku + objem zátěže
Doplněk vrcholového sportu zdravým pohybem nebo-li „rekreační jednotkou“ či prostou „bosou“ chůzí.
Multioborová spolupráce s odborníky, abyste ze svého těla vytvořili odolnou schránku
Pokud si nejste jistí, je vhodné poradit se s odborníkem a nastavit vhodné kompenzace a režimová opatření.
Kompenzační jednotka je neméně důležitou součástí sportovního tréninku.
Kompenzační jednotku můžeme definovat jako nastavenou intervenci kondičním trenérem, fyzioterapeutem či učitelem pohybu. Nezapomínejte však na neméně důležitý aspekt subjektivního vnímání jedince.
Intuice je silným pomocníkem a správné vnímání vlastního těla nezbytným předpokladem.
Právě s tímto aspektem Vám nejlépe dokáže pomoci právě fyzioterapie. Nikdo z výše zmíněných by neměl dávat restrikce k doplňujícím činnostem pohybu, může Vám však nastavit rozumné dávkování.
Jednostranný pohyb bývá definovaný daným sportem, kdy například „overhead“ sporty jako je házená, tennis, volleyball, beach volleayball většinu času pracující v otevřeném kinematickém řetězci (jednostranně opakovaných souhybů) a inklinují tak k poškození vazivově-kloubní složky ramenního pletence.
Dané pohyby „overhead“ vzoru např. hod, jednostranný záběr či odpal tak produkuje opakované stahy na omezený segment svalu - působí tak přetížení, které bez kompenzace vede ke zranění.
První varovným signálem bývá pro tělo až první „velké“ zranění, které velmi ovlivní následné počínání jedince či dokonce až věková hranice, kdy tělo nesnese dané množství zátěže jako doposud.
Jaké je základní pravidlo pro kompenzace? PROTIPOHYB.
Nemusí to však znamenat, že jdete nutně proti proudu, ba
naopak.
Doporučení: Zvolit odporové zatížení v excentrii funkce pro danou
svalovou skupinu (prvně nízké intenzity, následně progrese
zátěže), zařazení izometrie.
Každý trenér by měl znát schopnosti svých svěřenců, nicméně u týmových sportů tento stěžejní aspekt zaniká s přibývajícím množstvím hráčů, a proto je nezbytné starat se o své tělo také z vlastní iniciativy a individuálně.
Správné nastavení výchozích hodnot (držení těla, výživa, regenerace atd.) tvoří první ochrannou bariéru těla proti náhlému zhoršení podmínek (např. při zhoršení zevních vlivů, přetížení, psychickém vytížení, poranění apod.).
Ideální spolupráce mezi kondičním trenérem a fyzioterapeutem by měla probíhat na bázi prevence a maximální vstřícnosti, kdy zdraví svěřence tvoří alfu/omegu výkonu v rámci dlouhodobé spolupráce či akutního zásahu při nutném zásahu třetí strany, pokud se objeví nové zranění.