+420 734 294 333

Fyzioterapie u sportovců

Jak přistupovat ke sportu v rámci kompenzací? Liší se toto zásadně u rekreačního a výkonnostního sportu? 
fyzioterapie v gynekologii a těhotenství
Každý trenér by měl znát schopnosti svých svěřenců, nicméně u týmových sportů tento aspekt zaniká s přibývajícím množstvím hráčů, a proto je "mimo tréninková" příprava často více závislá na individuální péči o sebe samotného.

Jednostranný trénink bývá definovaný daným sportem. Například overhead“ sporty jako je házená, tenis, volejbal, baseball pracující v otevřeném kinematickém řetězci inklinují sportovce k poškození vazivově-kloubní složky ramenního pletence a v tréninkové přípravě jsou často opomíjeny některé pohyby hlavice ramenního kloubu jako je zapažení a posílení zevních rotátorů bez kompenzace
do vnitřní rotace.

Dané pohyby „overhead“ vzoru, např. hod, jednostranný záběr či odpal tak produkuje opakované stahy na omezený segment svalu - tedy přetížení, které bez kompenzace vede k poškození. Prvním  varovným signálem bývá pro tělo až první „velké“ zranění, ke kterému by často nemuselo při správně vedených kompenzacích vůbec dojít. Někdy je limitací věková hranice, kdy tělo nesnese dané množství zátěže jako doposud, nebo je zatíženo růstovou fází v období puberty. 

„Kompenzační jednotka je neméně důležitou součástí jakéhokoliv sportovního tréninku“. 

Zde je nutné zmínit faktor „microdosingu“ zátěže, který podporuje regeneraci organismu. 


Jak tedy nastartovat a doplnit své kompenzační mechanismy? Nastavte si svůj „baseline“ k vytvoření silné půdy pod nohama. Správné nastavení výchozích hodnot tvoří první obrannou/ochrannou bariéru pro tělo (např. při zhoršení zevních vlivů, přetížení, psychickém vytížení apod.). 

  1. Spánek 

  2. Hydratace tkání (pitný režim)

  3. Aktivní zvládání stresu a přenesení ho do pozitivní roviny (eustres)

  4. Výživa a suplementace 

  5. Dávkování, tzn. periodizace tréninku + objem zátěže (V rámci let ji jistě rozeznáte a budete schopni naslouchat svému tělo a vytěžit tak maximum). Zde je na místě zmínit faktor cirkadiánního rytmu a Vaše nastavení „sovy“ či „ranního ptáčete“. 

  6. Doplnit vrcholový sport zdravým pohybem alias „rekreační jednotkou“ či prostou „bosou“ chůzí. 

  7. Konzultace + multioborová spolupráce s odborníky.

    Neváhejte se nám ozvat. S microdosingem a vším kolem vhodné zátěže Vám rádi pomůžeme.  Lze nastavit vhodné podmínky a předcházet tak zraněním již od základů Vašeho pohybu.

Ideální spolupráce mezi kondičním trenérem a fyzioterapeutem by měla probíhat na bázi prevence a maximální vstřícnosti, kdy hlavní produkt, tedy zdraví svěřence,  tvoří alfu/omegu výkonu v rámci dlouhodobé spolupráce či akutního zásahu při nutném zásahu třetí strany, pokud se objeví nové signifikantní zranění. 

Kompenzace - rovnováha - komfort - stavební kámen - cesta k dlouhodobému úspěchu- a co dál?

Bc. Michala Hauserová