+420 734 294 333

Manuální lymfodrenáž

Objednat se můžete zde.
fyzioterapie v gynekologii a těhotenství
Manuální lymfodrenáž je speciální manuální technika, která ovlivňuje tok lymfy. Je zaměřena převážně na povrchový lymfatický systém, který vede podkožím, proto je masáž velmi jemná (na rozdíl od klasické masáže, která působí na svaly a fascie).

Součástí lymfatického systému je lymfa / tekutina, lymfatické cévy ( tudy proudí lymfa), lymfatické uzliny (shluk bílých krvinek – lymfocytů) a lymfatické orgány (slezina, kostní dřeň…).

Lymfatické cévy sbírají odpadní látky z mezibuněčného prostoru a vytváří mízní tekutinu – lymfu, kterou transportují z periferie lymfatickými cévy do žilního systému. Tím je pak dovedena do ledvin a odplavena z těla ven. Součástí lymfy jsou také bílé krvinky (zejména lymfocyty), které se účastní imunitních reakcí, proto správná funkce lymfatického systému je velmi důležitá pro dobrou imunitu.

Tok lymfy ovlivňuje více faktorů. Nejdůležitějším je stah hladké svaloviny ve stěnách lymfatických cév. Obrovský vliv na proudění lymfy má však i dýchání, které pomocí podtlaku a přetlaku popohání lymfu směrem k žilnímu ústí.

Manuální lymfodrenáž začíná otevřením spádových uzlin. Následuje samotné ošetření povrchového lymfatického systému. Můžete přijít na masáž obličeje, horních končetin, hrudníku, zad, beder, břicha či dolních končetin.

 

Indikace manuální lymfodrenáže

‣ otoky (lymfatické, žilní, lymostáza, lipedém)

‣ posílení imunity (ideálně preventivně)

‣ analgetické, sedativní (celkově snižuje vnímání bolesti)

‣ regenerace organismu, zrychlení rekonvalescence (po úrazech, u sportovců po výkonu)

‣ kosmetické (redukce vrásek, jizev, celulita)

 

Kontraindikace (aneb kdy nechodit)

‣ akutní zánětlivé onemocnění

‣ onkologické onemocnění lymfatického systému

‣ právě probíhající chemoterapie / ozařování

‣ podezření na onkologické onemocnění

 Mgr. Jana Hořejší